×

تعاریف کامل رایانه | رایانه چیست ؟

خانه » وبلاگ » آموزشگاه » تعاریف کامل رایانه | رایانه چیست ؟
06 ژانویه 2021

تعریف رایانه

طراحی سایت شخصی

امروزه هر دانش آموز دبستانی میتواند عملیاتی مانند جمع ، تفریق ، تقسیم را به راحتی انجام دهد و نتیجه را بدست آورد در حالی که این اعمال شاید در زمان های قدیم به این سادگی امکان پذیر نبوده و عده معدودی میتوانستند این عمل را انجام دهند .
مشکلاتی مانند چنین موارد ، انسان را وادار به فکر کرد تا بتواند دست به اختراعات جدیدی بزند و همیشه سعی بر این بود که برای انجام کارهایش ابزار های مناسبی بسازد .
وسیله ای که بعد از سالیان سال زحمت و تلاش های شبانه روزی ساخته شد رایانه میباشد . وسیله ای که در دنیای امروزی حرف اول را میزند .
به راستی رایانه چه مزیت هایی دارد که همه مجذوب او شده و شاید بتوان گفت خانواده ای نیست که این ماشین در خانه آنها به عنوان مهمان نباشد ؟


تعریف اول رایانه 

”  رایانه وسیله ای الکترونیکی میباشد که ورودی ها را از طریق دستگاههای ورودی گرفته و پس از انجام پردازش لازم نتایج را به صورت خروجی توسط دستگاههای خروجی ارائه میدهد . 
طبق تعریف بالا : پس رایانه وسیله ای میباشد که از سه قسمت به شکل زیر تشکیل یافته است .

دستگاه های خروجی <—–  واحد پردازش <——  دستگاه های ورودی

یعنی توسط دستگاه های ورودی داده های دریافت شده ، پس از پردازش توسط قطعه ای به نام پردازشگر نتیجه خواسته شده را توسط دستگاه های خروجی به کاربر ارائه میدهد .

تعریف دوم رایانه

”  رایانه به ماشینی گفته میشود که حافظه دارد و میتواند عملیات منطقی و ریاضی را توسط واحدی به نام (Alu) انجام دهد . ” 

با توجه به تعریف فوق یعنی رایانه ابتدا توسط دستگاه های ورودی داده های مورد نظر را دریافت نموده و در واحدی به نام Alu که جزئی از واحد پردازشگر میباشد عملیات محاسبه و منطقی را انجام داده و نتیجه خواسته شده را در دستگاههای خروجی مورد نظر به کاربر ارائه میدهد .

 

تعریف سوم رایانه

در حالت کلی در تعریف سوم رایانه میتوان گفت : رایانه وسیله ای است که مواد خام ، یعنی داده data را از ورودی گرفته و پس از عمل پردازش بر روی داده ها توسط پردازشگر CPU نتیجه را به صورت محصول ، یعنی اطلاعات  information به کاربر ارائه میدهد .
پس تعریف میتوان شکر زیر را به عنوان تعریف سوم رایانه در نظر گرفت .

خروجی ( محصول ) <——  پردازش توسط CPU  <——  ورودی ( مواد خام ) 

 

 

لینک های مفید

سئو ساری سایت 
قالب شخصی 

 

بازدیدها: 1

pouya amiri

من پویا امیری هستم . برنامه نویس و طراح وب . سعی دارم که در این سایت آموزش های خوبی را با کیفیت عالی به صورت رایگان یا با کمترین قیمت در اختیار کاربران قرار دهم. بهترین آموزش ها و دوره های آموزشی در تمامی زمینه ها از برنامه نویسی گرفته تا طراحی وب و سایر زمینه ها .... مدیر و مدرس سایت

یک پاسخ به “تعاریف کامل رایانه | رایانه چیست ؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا - برنامه نویس شو