×

مقایسه انسان و رایانه | انسان و رایانه

خانه » وبلاگ » آموزشگاه » مقایسه انسان و رایانه | انسان و رایانه
06 ژانویه 2021

مقایسه انسان و رایانه 

 

مقایسه انسان با رایانه شاید منطقی نباشد ، از یک سو رایانه آفریده انسان میباشد از سویی رایانه زود پیشرفت نمود و در بسیاری از موارد مزیت های زیدی نسبت به انسان دارد که در زیر این مزیت ها توضی داده میشود .

رایانه

 

مزیت های رایانه نسبت به انسان

۱- سرعت انجام عملیات

ویژگی منحصر به فرد رایانه ، توانایی عظیم آن در انجام محاسبات پیچیده و پر حجم در کمترین زمان ممکن ، که از مهم ترین مزیت رایانه نسبت به انسان میباشد .
رایانه به دلیل بهره مندی از یک ساختار الکترونیکی که به شکل هوشمندانه طراحی شده است میتواند محاسبه پیجیده زیادی را در یک زمان بسیار کوتاه انجام دهد.

۲- دقت و صحت انجام کار

در یک محاسبه و آن هم در محاسبه های پیچیده مهم ترین گزینه دقت و صحت انجام عملیات میباشد . چراکه اگر نتیجه حاصل صحیح نباشد قابل اعتماد بودن به رایانه از بین خواهد رفت به همین خاطر رایانه در دقت و صحت انجام کار به مراتب خیلی دقیق تر از انسان میباشد چرا که انسان شاید در بعضی مواقع با یک اشتباه جزئی نتیجه اشتباهی را نشان دهد.

 

۳- استفاده از فضای کم جهت ذخیره اطلاعات انبوه 

رسانه های ذخیره سازی امروزی میتوانند حجم زیادی از اطلاعات را در خود ذخیره کنند به عنوان مثال ما میتوانیم اطلاعات ۱۰۰ جلد کتاب ۲۰۰ صفحه ای را در یک CD ذخیره کنیم با این حساب شاید در حالت معمولی ۱۰۰ جلد کتاب ۲۰۰ صفحه ای در دو قوطی متوسط جای نگیرند در حالی که یک CD در جیب کت هم جای میگیرد .

 

۴- خستگی ناپذیری در انجام عملیات تکراری و پرحجم

انسان در طول شبانه روز تلاش میکند و بعد از چند ساعت کار ، نیاز به استراحت دارد که اگر این استراحت به حد کافی نباشد شاید موجب اختلال در سیستم بدن خواهد شددر حالی که رایانه میتوند در طول شبانه روز بدون خستگی به درخواست های ما جواب دهد هرچند این درخواست تکراری باشد .

 

۵- عدم فراموشی در رایانه 

انسان شاید بعضی وقت ها به دلایل مختلف نتواند مطالب موجود در حافظه خود را به یاد بیاورد و در هر زمان دلخواه شاید نتواند به خواسته های خود جواب دهد شاید نتواند بعد از دو ماه شماره تلفن دوستش را به یاد بیاورد در حالی که رایانه فاقد این گزینه بوده و ما میتوانیم در هر زمان در هز شرایطی اطلاعات دلخواه را از رایانه درخواست کنیم و او بدون فراموشی به ما جواب بدهد .

 

 

لینک های مفید

خدمات ما 

کسب درامد به عنوان مدرس 

بازدیدها: 10

pouya amiri

من پویا امیری هستم . برنامه نویس و طراح وب . سعی دارم که در این سایت آموزش های خوبی را با کیفیت عالی به صورت رایگان یا با کمترین قیمت در اختیار کاربران قرار دهم. بهترین آموزش ها و دوره های آموزشی در تمامی زمینه ها از برنامه نویسی گرفته تا طراحی وب و سایر زمینه ها .... مدیر و مدرس سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا - برنامه نویس شو